Zvin – Kaj je, kako ga prepoznati in kako ukrepati?


zvin

Najpogostejša poškodba mišično skeletnega sistema, je zvin. Lahko ga doživi prav vsak, tako športnik, kot tudi ostali. Ta neprijetna poškodba lahko nastane pri čisto vsakodnevnih opravilih. Gre za poškodbo, ki jo povzroči nenaden ali napačen zasuk sklepa, pri tem pa se poškodujejo vezi, ki sklep stabilizirajo. Preberite si več o zvinu, kaj je in kako ga prepoznamo, pozdravimo ali se mu celo izognemo.

Kaj je zvin?

O zvinu govorimo, kadar se poškodujejo vezi v sklepu oziroma okoli njega. To povzroči nenaden, prisiljen gib v nepravilno smer sklepa. Najbolj pogosto se to zgodi pri gležnju, kolenu, zapestju ali prstih, a lahko vpliva na kateri koli sklep v telesu.

Vezi so močna tkiva, ki povezujejo vezi in zagotavljajo stabilnost sklepov. Kadar pride do zvina, se te vezi raztegnejo ali celo pretrgajo, zato čutimo bolečino in nestabilnost sklepa. Odvisno od tega, kako poškodovane so vezi, govorimo o stopnji zvina. Poznamo tri stopnje, ki so:

  • stopnja je blag zvin, ko so vezi rahlo raztegnjene, bolečina je blaga, sklep pa še vedno stabilen.
  • stopnja je zmeren zvin, kadar gre za delno natrgane vezi, pride do otekanja, bolečina je močnejša, stabilnost sklepa pa zmanjšana.
  • stopnja pa je hud zvin, kadar so vezi popolnoma pretrgane, bolečina je huda, prav tako oteklina. Sklep pa je popolnoma nezmožen za uporabo.

Kako ga prepoznati?

Prepoznavanje je preprosto, simptomi nastopijo takoj po poškodbi. Najpogosteje vemo, da smo si nekaj zvili po bolečini, ki se pojavi takoj po poškodbi in je večja ob gibanju. Pride tudi do otekline, ki se tudi pojavi zelo hitro. Kadar se pri zvinu pretrgajo kakšne od krvnih žil, pride tudi do modrice. Sklep, ki smo si ga poškodovali ima težave z gibanjem. Če gre za hujšo poškodbo, je lahko gibanje tudi nemogoče. Zadnji simptom pa je nestabilnost sklepa, saj ga vezi niso več sposobne podpirati.

zvin

Prva pomoč pri zvinu

Za to poškodbo običajno ni potrebna takojšnja zdravniška pomoč, vseeno pa je pravilno ukrepanje pomembno, da preprečimo hujše posledice. Uporabimo lahko metodo RICE, ki vključuje naslednje koreke:

  • Počitek ( Rest ) – prenehajte obremenjevati poškodovan sklep in počivajte.
  • Led ( Ice ) – če na poškodovano mesto namestite led ovit v brisačo, boste zmanjšali oteklino in bolečino.
  • Kompresijo ( Compression ) – z elastičnim povojem povijte sklep, saj kompresija pomaga zmanjšati oteklino in prepreči nadaljnje poškodbe.
  • Dvigovanje ( Elevation ) – držite poškodovani sklep višje od srca, da preprečite otekanje.

Kadar gre za zelo hudo bolečino, ki ne popusti, imate okoli poškodovanega sklepa modrice in je sklep zelo nestabilen, potem obiščite zdravnika, ki bo ocenil poškodbo in priporočil zdravljenje.

Rehabilitacija po zvinu

Posebej po hujših zvinih, je rehabilitacija zelo pomembna. S fizioterapijo se bodo vezi in mišice okoli sklepa ponovno okrepile, zato bo gibljivost boljša in preprečile se bodo nadaljnje poškodbe. Če gre za lažji zvin, potem bo že nekaj dni počitka dovolj za izvajanje nežnih vaj in krepitev sklepa.

Uspešna pa so tudi nekatera mazila, kot je na primer Atrogel, ki je narejn iz svežih listov arnike in deluje protivnetno. Redno nanašanje bo pomagalo tudi zaradi nežnega vtiranja, kar pomeni, da se bo tkivo prekrvavilo in začelo s samozdravljenjem.

Zaključek

Zvin je pogosta in zelo neprijetna poškodba, ki lahko vpliva na vaše vsakodnevne aktivnosti. S pravočasno in ustrezno oskrbo lahko zmanjšate simptome in pospešite okrevanje.

Zadnji prispevki